Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2020

Gösterim: 1648

Kuruluş / Amaç

2005-2006 Eğitim Öğretim yılında açılan bu programın amacı dünyada ve tabi ki ülkemizde hızla artan bilgisayar teknolojileri konusunda işletmelerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve beceriye sahip, değişen teknolojiye uyum sağlayıp kendini yenileyebilecek, bilgisayar donanım ve yazılımları iyi derecede bilen ve kullanabilen bilgisayar teknikerleri yetiştirmektir. Programımızda deneyimli 1 Dr. Öğretim Üyesi ve 2 Öğretim Görevlisi görev yapmaktadır. Donanımlı ve modern teknolojiye sahip konforlu 3 adet bilgisayar laboratuvarımız (iMac Laboratuvarı, Windows Laboratuvarı ve Linux Laboratuvarı) ve 1 adet Maker Laboratuvarı bulunmaktadır.


Program kapsamında bilgisayarın donanım ve yazılım mimarisi ile işletim sistemleri ve ağ yapıları özellikleri anlatılmakta, ülkemizde nadir okullar ile özel öğretim kurumlarında eğitimi verilen ve yazılım alanında üstünlüğü tartışılmaz Java teknolojisi ile nesne tabanlı programlama ve algoritma konusunda öğrencilerimize kapsamlı bir eğitim verilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca yazılım dünyasında ayrı bir öneme sahip olan veritabanı sistemleri kurulumdan tasarıma ve programlama aşamasına kadar geniş bir eğitim ile anlatılmaktadır. Bilgisayar dünyasının diğer bir popüler konusu olan Internet programcılığı ile grafik tasarımı ve animasyon günümüzün seçkin araçları kullanılarak öğretilmektedir. Böylece program dahilinde yazılım geliştirme, bir web sitesi için gerekli olan Internet programcılığı, grafik tasarımı, veritabanı oluşturma, sunucu ve istemci mimarisi ile ağ sistemleri gelişmiş araçlarla ve seçkin örneklerle gerçek hayata dair bir proje yönetimi kapsamında öğrencilerimize anlatılmaktadır. Bunların yanısıra 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren verilmek üzere Robotik ProgramlamaOyun ProgramlamaMobil Programlama, Siber Güvenlik dersleri eklenmiştir. 


Bilgisayar Programcılığı Programının eğitimi sonrası ülkemiz ve özellikle bölgemiz işletmelerinin ve bilgisayar sektörünün ihtiyaç duyduğu teknikerlerin yetiştirilmesini sağlayarak onların her türlü yazılım projesinde görev alabilecek yeterli seviyeye ulaşması amaçlanmaktadır.