Tarih: 20 Ağustos 2019

Gösterim: 1595

iMac ve Maker Laboratuvarlarımızın Açılışları Gerçekleştirildi

iMac Laboratuvarı:

Gönen Meslek Yüksekokulu Macintosh (iMac) laboratuvarı yaklaşık 80 m²lik alana kurulmuş olup öğrencilerin konforu ve çalışma verimliliğinin arttırılması amacıyla özel tasarlarlarmış akıllı tahta sistemi, network cihazları, oturma ve masa düzenleri, hd projeksiyon ekipmanlarından oluşmaktadır. Laboratuvarda bulunan 30 adet iMac bilgisayarı 21.5 inç Retina 4K ekranlı 3.4 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci 4.2 GHz’e kadar Turbo Boost 16 GB Ram desteği olan, 1TB HDD ile yüksek konfigürasyona sahiptir.

Dijitalleşen tüm alanlara hizmet verebilecek yeterlilikte düzenlenen laboratuvarımızda Microsoft Office, Adobe, Visual Studio.Net, Dreamweaver, Flash, PhotoShop, Unity, Android Studio ve çeşitli uygulama programları kuruludur. Bu laboratuvar özellikle Grafik Animasyon, Web Tasarımı, Dijital İllüstrasyon, Mobil Uygulama Tasarımı, Oyun Programlama, Kodlama ve Office Yazılımları gibi proje geliştirme derslerinde kullanılmaktadır.

Yüksek hızda kablolu/kablosuz internete sahip olan modern yapıdaki laboratuvarlarımızı ders dışında da kullanabilme olanaklarının yanı sıra öğrencilerin proje ve araştırmalarında öğretim elemanları ile birlikte çalıştıkları bir laboratuvar niteliğindedir.

 

Maker Laboratuvarı:

Bilgisayar Teknolojileri Bölümümüz tarafından hazırlanan ve proje koordinatörlüğünü Gönen Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arucu’ nun yaptığı, proje ekibinde ise Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Ahmet Akkaya, Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı Öğr. Gör. Kadir Kesgin ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığında görev yapan Öğr. Gör. Süleyman Gökhan Taşkın’ nın oluşturduğu “Mesleki Eğitimde Endüstri 4.0 Dönüşümü” adlı Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) projesi kapsamında kurulan “Maker Laboratuvarı” açıldı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı(GMKA) desteğiyle yaptırdığımız 80 m2 lik alana sahip “Mesleki Eğitimde Endüstri 4.0 Dönüşümü” isimli projede, Endüstri 4.0 temalı Maker Laboratuvarımızda 3D Baskı, Kodlama, Elektronik, Tasarım, Modelleme, Lazer ve Router işleme ekipmanları bulunmaktadır.

Teknoloji ile "kendin yap" anlamında gelen "Maker" kültürü dünyada hızla yayılan bir akım olarak bilinmektedir. Maker laboratuvarında eğitici, merak uyandırıcı ve heyecanlandırıcı ürünler ile öğrencilerin bu alanlarındaki ilgilerini güdülemek ve canlı tutmaktır. Maker Laboratuvarında, sanayinin dijitalleşmesinde gerekli olan robotik kodlama, nesnelerin interneti, tasarım, CNC işleme, modelleme ve programlama uygulamalarıyla öğrencilerin prototip ürünler üretmesi planlanmaktadır. Burada eğitim gören öğrencilere Endüstri 4.0 dönüşümüne uyumlu eğitimler vererek sektörün arzuladığı nitelikli iş gücünü yetiştirmek, öğrencilerin istihdam edilebilirliğini artırmak ve piyasada rekabetçiliğin geliştirilmesine katkıda bulunmaktayız.