Tarih: 02 Şubat 2022

Gösterim: 181

Üniversitemiz Tıp Fakültesine İlk Beden Bağışı Gerçekleşti

Üniversitemiz bünyesinde yakın zamanda açılan ve akademik faaliyetlerini başarıyla sürdüren Tıp Fakültemiz bir başarıya daha imza atarak ilk beden bağışını aldı. Beden bağışı Türkiye’de oldukça sınırlı sayıda gerçekleşmekte ve özellikle yeni açılan tıp fakültelerinde pek görülmemektedir. Tıp Fakültemiz Anatomi Anabilim Dalına gerçekleşen beden bağışı ile tıp fakültesi ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin pratik eğitiminde büyük bir kazanım elde edilecektir. Kadavra, öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinde vazgeçilmez bir eğitim materyali olmasının yanı sıra günümüzde yeni ameliyat teknikleri geliştirerek komplikasyonları minimuma indirmek için planlanan kadavra çalışmaları da oldukça önem kazanmıştır. Bütün bunların dışında teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesi sonucunda cerrahi girişimlerde kullanılan endoskopik aletler rutine girmiştir. Bu nedenle tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde ve bunun yanında toplumumuza gelişmiş toplumlarda sunulan tedavi yöntemlerinden yararlanma imkânı sağlamak için de kadavra temini büyük önem taşımaktadır.

Beden bağışının öneminin farkında olan ve bu hassasiyetle çalışmalarını devam ettiren Üniversitemiz tarafından, bilime katkı sunmak adına büyük bir fedakârlık yapan ve beden bağışında bulunan bağışçı Zehra Fidancı’ya teşekkür belgesi takdim programı düzenlendi. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Genel Sekreterimiz Cihangir Boz, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Nureddin Cengiz, Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Aykut Başer ve Anatomi Anabilim Dalı Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Bora Uzuner katıldı. Senato Salonu’muzda gerçekleşen programda beden bağışçısı Zehra Fidancı’ya Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir tarafından teşekkür belgesi ve bağışçı kartı takdim edilirken Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Nureddin Cengiz ile Anatomi Anabilim Dalı Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Bora Uzuner tarafından ise bağışçı sertifikası verildi. 
Gençlik yıllarından beri insan anatomisine meraklı olduğunu, özellikle sinir sistemini çok ilginç bulduğunu ifade eden Zehra Fidancı, bu karmaşık sistemin tıp fakültesi öğrencileri tarafından detaylıca incelenmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi. Bu düşünceler içerisinde iken bir yazıda beden bağışı ile ilgili bilgilere rast geldiğini ve sonraki süreçte beden bağışçısı olma kararı aldığını dile getiren Fidancı, önce hekim bir yakınından ön bilgi aldığını, daha sonra bu düşüncesini Tıp Fakültemizde tedavi gördüğü akademisyenlerimizle paylaştığını anlattı. 3-4 aylık bir zaman zarfında kararını netleştirip bağışçı olduğunu söyleyen Zehra Fidancı, bilimin ve tıbbın gelişmesi, hastalıkların teşhis ve tedavi edilebilmesi için bu davranışının herkese örnek olması gerektiğini vurguladı. 
Bilime ve Üniversitemiz Tıp Fakültesine bu anlamlı ve önemli desteği nedeniyle beden bağışçısı Zehra Fidancı’ya teşekkür ediyoruz.


Fotoğraflar