14 Ağustos 2018

Gösterim: 1801

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü

Öğretim Elemanları:

  • Dr. Öğr. Üyesi Muhammet ARUCU (Bölüm Başkanı)
  • Öğr. Gör. Ahmet AKKAYA
  • Öğr. Gör. Kadir KESGİN

Programlar 

  • Bilgisayar Programcılığı Programı (I. Öğretim) (2005-2006 dan beri eğitim-öğretime devam etmektedir)
  • Bilgi Güvenliği Teknolojisi Programı (Henüz öğreci alım kararı yoktur-2016) 

 

Bilgisayar Laboratuvarlarımız:

iMac Laboratuvarı:

Gönen Meslek Yüksekokulu Macintosh (iMac) laboratuvarı yaklaşık 80 m²lik alana kurulmuş olup öğrencilerin konforu ve çalışma verimliliğinin arttırılması amacıyla özel tasarlarlarmış akıllı tahta sistemi, network cihazları, oturma ve masa düzenleri, hd projeksiyon ekipmanlarından oluşmaktadır. Laboratuvarda bulunan 30 adet iMac bilgisayarı 21.5 inç Retina 4K ekranlı 3.4 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemci 4.2 GHz’e kadar Turbo Boost 16 GB Ram desteği olan, 1TB HDD ile yüksek konfigürasyona sahiptir.

Dijitalleşen tüm alanlara hizmet verebilecek yeterlilikte düzenlenen laboratuvarımızda Microsoft Office, Adobe, Visual Studio.Net, Dreamweaver, Flash, PhotoShop, Unity, Android Studio ve çeşitli uygulama programları kuruludur. Bu laboratuvar özellikle Grafik Animasyon, Web Tasarımı, Dijital İllüstrasyon, Mobil Uygulama Tasarımı, Oyun Programlama, Kodlama ve Office Yazılımları gibi proje geliştirme derslerinde kullanılmaktadır.

Yüksek hızda kablolu/kablosuz internete sahip olan modern yapıdaki laboratuvarlarımızı ders dışında da kullanabilme olanaklarının yanı sıra öğrencilerin proje ve araştırmalarında öğretim elemanları ile birlikte çalıştıkları bir laboratuvar niteliğindedir.

Windows Laboratuvarı:

80 m²lik alana sahip 30 adet PC’den oluşan Windows laboratuvarımız tüm bölümlerin ortak kullandıkları bilgisayar laboratuvarları genel kullanıma hizmet etmektedir. Bunun yanında, birçok ders ve uygulama sınıfta öğrencilerin kendi bilgisayarlarını kullanmasıyla da yapılmaktadır. Laboratuvarda Microsoft Windows 10, Microsoft Office 2016, AutoCAD 2016, Sentez, Elektra yazılımları kuruludur.

Linux Laboratuvarı:

30 adet PC’den oluşan Linux laboratuvarımızda Ubuntu Linux işletim sistemi kullanılarak öğrencilerin teorik olarak gördüğü dersleri uygulamalarla pekiştirmesi amaçlanmaktadır. Siber Güvenlik, Office Yazılımları, Donanım, Açık Kaynak İşletim Sistemi derslerinde kullanılmaktadır.

Bölümümüzde Robotik Kodlama Çalışmaları​